Wystawa fotograficzna „Kwiaty” autorstwa Jana Skrzypczyńskiego

Jan Skrzypczyński (1943 – 2021) artysta, fotograf, rzeźbiarz i dokumentalista związany był od lat działalnością artystyczną z Ziemią Lipską, regionem radomskim i woj. mazowieckim.
Fotografował ludzi i zdarzenia, ale głównie piękno nadwiślańskiego regionu z jego niepowtarzalną przyrodą. Dzięki jego zdjęciom poznaliśmy urokliwe zakątki Mazowsza. Swoim obiektywem dokumentował historię miasta, Ziemi Lipskiej i Mazowsza.

Wiele lat pracy artystycznej zaowocowało licznymi wystawami indywidualnymi, zbiorowymi i poplenerowymi oraz udziałem w ogólnopolskich wystawach „Małe formaty” w Warszawie.
Od wielu lat zdjęcia Jana Skrzypczyńskiego reprodukowane były w czasopismach m.in. „Opinia”, „Dziennik Radomski”, ”Życie Powiśla” itp.Mógł poszczycić się udziałem w ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Był laureatem I miejsca – 1972 i 1975 w Ogólnopolskim Konkursie tygodnika „Panorama Śląska”, I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie kwartalnika „Opinia” oraz I miejsca w 1973r. w Konkursie Wojewódzkim „Młodości dodaj mi skrzydła”.

Wielką i nieocenioną pracę wykonał do książki Heleny i Czesława Barańskich „Lipsko” oraz do III-tomowego wydania monografii „Ziemia Lipska” gdzie był autorem większości zdjęć.
Kolejną i bardzo ważną dziedziną Jego twórczości była rzeźba. Stworzył cykl rzeźb pod nazwą „Orzeł Polski na przestrzeni dziejów”, herb Lipska, portrety sławnych ludzi związanych z Lipskiem, panoramę Lipska pt. „Widok Lipska z lotu ptaka”, makietę lipskiego rynku z lat 1943 – 1960 w skali 1: 65 o wymiarach 4,20 x 4,0 m. Wiele dzieł sztuki użytkowej i sakralnej.

Twórczość Jana Skrzypczyńskiego odcisnęła swe piętno w życiu codziennym lokalnej społeczności, wkład jego twórczości zasługuje na uznanie w kształtowaniu wizerunku naszej małej Ojczyzny. Jan Skrzypczyński był człowiekiem skromnym i pracowitym, który przez całe swoje życie angażował się w upowszechnianie i rozwój kultury naszego regionu.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Kwiaty” Jego autorstwa.