Szanowni czytelnicy!

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka przystąpiła do systemu ACADEMICA – Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych, w której udostępnione zostały zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej.

Obecnie dostępnych jest ponad 3,5 miliona publikacji, które są systematycznie uzupełniane o kolejne dokumenty. ACADEMICA rejestruje i udostępnia książki, czasopisma, zeszyty naukowe uczelni wyższych, recenzje, artykuły, pocztówki, fotografie, mapy i atlasy.

System oferuje dwa rodzaje publikacji:

 1. Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń /dostępne na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji, pod adresem: https://academica.edu.pl/.
 2. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu ACADEMICA.

Zasady korzystania z zasobów objętych prawem autorskim:

 1. Dostęp możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w naszej bibliotece.
 2. Bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują bibliotekarze.
 3. Rejestracja użytkownika w systemie wiąże się ze złożeniem podpisanego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik do Regulaminu użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.
 4. Po złożeniu oświadczenia i zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe do systemu. Przy ich pomocy może logować się do systemu ACADEMICA na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji.
 5. Logowanie odbywa się przy pomocy przydzielonego czytelnikowi loginu oraz hasła.
 6. Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek: Lipskie Centrum Kultury – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lipsku.
 7. Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika.
 8. Rezerwacji publikacji może dokonywać czytelnik lub bibliotekarz poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie https://academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji na 3 dowolnie wybrane dni, w godzinach pracy biblioteki. Jednocześnie korzystać można z 5 publikacji.
 9. Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje, nie ma możliwości pobierania ani drukowania przeglądanych materiałów.

Przydatne linki:

Podręcznik Czytelnika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

logo