„Ocalić od zapomnienia”

Rok 2014
Realizacja programu polegała na organizacji dwóch imprez plenerowy, z których pierwsza miała charakter konkursowy a druga rekreacyjny.
Pierwszym zadaniem była organizacja Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle”, którego głównym celem była prezentacja i promocja dorobku kultury ludowej Powiśla. 18 maja na rynku miasta odbył się Festiwal, w którym udział wzięło ok. 340 wykonawców. Prezentacje uczestników przebiegały w dwóch kategoriach wiekowych i pięciu artystycznych. Po części konkursowej odbyła się część artystyczna, w której wystąpiła Grupa ARTUR’COVER TEAM. Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Zatrzymane w kadrze” podsumowująca 20 letnia historię festiwalu.
Kolejnym zadaniem była organizacja 29 czerwca Festynu rodzinnego „Smak tradycji” na lipskim rynku. Jako priorytet uznaliśmy przekazywanie tradycji w najwierniejszej formie, dlatego na festyn zaprosiliśmy pięć Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy do degustacji. Podczas festynu można było spróbować kapusty z grochem, gołąbków z czterech kasz, pierogów z kapustą i grzybami, parzybrody, drożdżowych kapuśniaków, miodowych chruścieli, ciast drożdżowych oraz tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem kwaszonym i barszczu z kapustą. Gwiazdą festynu był zespół „Redlin” oraz kabarety „K2” i „Świerszczychrząszcz”. Podczas imprezy zaprezentowali się także soliści oraz zespoły działające w Lipskim Centrum Kultury. Dodatkową atrakcja dla dzieci były zabawy animacyjne w „Kąciku zabaw ludowych” , gdzie pod okiem animatorów mogły m.in. tworzyć biżuterię z filcu i włóczki, ozdoby ze słomy, figurki zwierzątek z siana, mieć pomalowane buźki, nauczyć się ludowych wycinanek
i kolorowanek, wyszywania, robienia figurek z masy solnej, tworzenia materiałowych lalek i magicznych słowiański amuletów.

Środki na realizację programu zostały pozyskane przez Lipskie Centrum Kultury w ramach „małych projektów” unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” w Bałtowie.