XX LIPSKIE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Kto z nas nie lubi książek? Niektórzy lubią je czytać… inni po prostu je mieć i czasem do nich zaglądać, lub po prostu je przeglądać 🙂 Książki mają swoją magiczną moc. Wprawiają człowieka w niezwykły klimat, przenoszą do światów odległych, nieznanych lub fantazyjnych! Pobudzają wyobraźnie i potrafią wspaniale relaksować. Taki klimat daje nam również- z wiadomych powodów – biblioteka. Już wkrótce w Lipskim Centrum Kultury będą miały miejsce wydarzenia ściśle związane z KSIĄŻKĄ. Od 18 do 22 września odbędą się ciekawe spotkania, warsztaty, wystawa pokonkursowa i koncert. Wszystko związane z zaspakajaniem potrzeb i oczekiwań naszej społeczności lokalnej z zakresu edukacji, kultury i informacji. Takie właśnie zadanie ma BIBLIOTEKA. To właśnie Lipskie Centrum Kultury wraz z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną jest organizatorem XX LIPSKICH SPOTKAŃ Z KSIĄŻKĄ.

Głównym celem spotkań z książką jest promowanie czytelnictwa jak również upowszechnianie kultury i integracja naszej społeczności, a wszystkie spotkania autorskie z pisarzami mają być dla młodych i starszych zachętą do czytania. Każde obcowanie z literaturą rozwija wrażliwość i upowszechnia szeroko pojętą kulturę języka. Ważne dla tych najmłodszych, ale i dla starszych – u których obcowanie z książką pozwala pozostać w dobrej formie umysłowej!

Już 18 września zaprezentuje się młoda debiutująca pisarka -Marcysia Koćwin. Urodziła się w 2005 roku we Włoszczowie – miasteczku w województwie Świętokrzyskim. Wśród jej zainteresowań poza muzyką i jazdą konną prym wiedzie literatura. Od najmłodszych lat uwielbiała czytać oraz przysłuchiwać się najrozmaitszym opowieściom. Pierwsze próby napisania powieści podjęła już w wieku dziewięciu lat. W ciągu swojego życia stworzyła parę większych dzieł, a także kilka opowiadań. Niemniej jej pierwszą upublicznioną powieścią jest właśnie „Czarna Orchidea”. Będziemy mieli okazję spotkać się z tą młodą, wyjątkową pisarką i posłuchać o drodze do powstania jej książek. Tego samego dnia odbędzie się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy plakatu połączone z rozstrzygnięciem konkursu i rozdaniem nagród. Konkurs nosi tytuł : „Moda na czytanie”. Prace w formie plakatu mają promować czytelnictwo.

19 września w progach naszej Biblioteki będziemy gościć przedstawicieli lipskich władz i instytucji! A to za sprawą głośnego czytania dla najmłodszych. Goście mali i duzi spotkają się razem przy pięknej inicjatywie. Najmłodsi mieszkańcy Lipska posłuchają bajek, które czytać dla nich będą przybyli goście. To wydarzenie nosi wdzięczną nazwę: „Ci, których wszyscy w Lipsku znają dziś nam bajkę przeczytają”.

Po południu każdy chętny, kto skończył 7lat będzie mógł zrobić swoją spersonalizowaną zakładkę do książki. Wyjątkowe warsztaty decoupage dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Małgorzata Kwiecień, będą okazją do poznania nowej techniki plastycznej, a przy okazji do wykonania oryginalnej zakładki, która może nam służyć bądź być miłym prezentem dla bliskich.
„Przygoda w bibliotece” – to niezwykły spektakl, który na deskach lipskiej sceny zaprezentuje Grupa Teatralna DZIEŃ ZA DNIEM. Grupa ta, pod kierunkiem Kamili Łepeckiej rozwija swoje artystyczne skrzydła w naszym Centrum. Warto więc nas odwiedzić i tego dnia, gdzie połączymy wiele rodzajów sztuki, teatralną , muzyczną oraz literacką. Literacką za sprawą wybitnej pisarki – Agnieszki Lingas – Łoniewskiej.

Agnieszka Lingas-Łoniewska to bestsellerowa autorka książek, które przede wszystkim uznaje się za prozę kobiecą. Urodziła się w 1972 roku, prawie przez całe swoje życie  związana jest z Wrocławiem, gdzie ukończyła również studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej powieści łączą w sobie sensację, komedię oraz wątki spotykane w romansach. Spośród tego typu prozy, to właśnie książki jej autorstwa są bardzo chętnie wybierane przez czytelniczki, które nazywają ją Dilerką Emocji. Autorka jest współtwórczynią witryny internetowej Czytajmy Polskich Autorów, gdzie promuje polską literaturę i zachęca do jej czytania. Na swoim koncie ma ponad 40 powieści. Bestsellerowa seria Bezlitosna siła, Randka z Hugo Bossym, Kolacja z Tiffanym oraz Molly, na podstawie której powstał serial audio. W 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki. Jest także laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle i na swoim koncie ma udział w wielu antologiach.

Całe wydarzenie zwieńczymy muzycznie – koncertem „Wodecki /Grechuta – akustycznie” Będzie to emocjonalna podróż przy dźwiękach najpiękniejszych przebojów dwóch wspaniałych, niezapomnianych krakowskich artystów, których twórczość uwielbiana jest przez całe pokolenia Polaków. W repertuarze nie zabraknie takich utworów jak „Zacznij od Bacha”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Rzuć to wszystko co złe”, czy „Nie dokazuj, „Dni, których nie znamy” i wielu innych. Do tego piękne teksty, m.in.: Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Piosenki podane są niezwykle elegancko w subtelnych aranżacjach w oparciu o śpiew i instrumenty akustyczne w wykonaniu kameralnego kwartetu Ambitus. Mamy nadzieję zainteresować Państwa nie tylko książką, ale pobudzić do odkrywania różnych form sztuki.
Już dziś zapraszamy na tą ucztę wypełnioną wrażeniami poruszającymi emocje.

Do zobaczenia w Lipskim Centrum Kultury na XX LIPSKICH SPOTKANIACH Z KSIĄŻKĄ!

Patronat medialny na wydarzeniem objął powiatowy serwis informacyjny MojeLipsko.info oraz Twoje Radio Lipsko.