Wystawa fotografii Ewy Rauner-Bułczyńskiej „Motyle”

Lipskie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii przyrodniczej Ewy Rauner-Bułczyńskiej „Motyle”. Wystawa czynna w Galerii Piaskowiec do końca kwietnia 2023 r.

Ewa Rauner-Bułczyńska (ur. 1965) – z wykształcenia muzyk, plastyk i masażystka. Z zamiłowania zajmuje się fotografią przyrodniczą, a od 2017 roku inwentaryzuje owady w Puławach i okolicy. Członek Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Autorka artykułów w „Zielonym Biuletynie” Ligi Ochrony Przyrody (oddz. Lublin). Od 2019 r. aktywnie edukuje dzieci, młodzież i dorosłych pod kątem szacunku dla owadów oraz ich roli w środowisku. Pani Ewa organizuje wystawy fotografii przyrodniczej połączone z wykładami i pokazami multimedialnymi. Dzięki współpracy z Miastem Puławy organizowane są edukacyjne spacery entomologiczne. Autorka przygotowała również miejskie broszury:

  • „Ważki – piękne i pożyteczne” (broszura formatu A4, składana)
  • „Ważki i motyle. Inwentaryzacja przyrodnicza fauny w Puławach” (ISBN:978-83-955310-3-3)

oraz doprowadziła do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Ważki w dniu 25 maja (począwszy od 2019 roku).

Obserwacje i zdjęcia pani Ewy wykorzystywane są przez zawodowych entomologów do analizy stanu gromady Insecta w Polsce, w tym cytowane w czasopiśmie Odonatrix i międzynarodowych pracach naukowych. Najciekawsze owady sfotografowane przez autorkę można również znaleźć w Wikipedii, na stronie wazki.pl na stronie insektarium.net oraz w dwóch dostępnych wystawach cyfrowych prezentowanych przez Biblioteki Pedagogiczne w Chełmie oraz w Lipsku. Autorka jest członkiem kilku internetowych grup o charakterze entomologicznym oraz międzynarodowej społeczności przyrodniczej „iNaturalist”.