XVIII Lipskie Spotkania z Książką – relacja

W dniach 21-25 września w Lipskim Centrum Kultury odbywały się XVIII Lipskie Spotkania z Książką. Głównym celem spotkań była promocja książki i czytelnictwa, jak również upowszechnianie kultury i integracja lokalnego społeczeństwa.

W pierwszym dniu przedszkolaki miały okazję wysłuchać wierszyków i bajek czytanych przez burmistrza Miasta i Gminy Lipsko pana Jacka Wielorańskiego, komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku pana Tomasza Krzyczkowskiego, dyrektora PSP w Lipsku pana Marka Gierasińskiego, emerytowaną nauczycielkę panią Halinę Czerwonkę, strażaka Powiatowej PSP w Lipsku pana Przemysława Iwana, nauczyciela języka polskiego w ZSO i T w Lipsku panią Lucynę Stępnikowską oraz zastępcę Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Lipsku panią Katarzynę Furmanek.

Tego samego dnia wieczorem odbyło się spotkanie autorskie naszego lipskiego pisarza.
Kamil Kozieł podczas promocji swojej książki: ”Pierwszy wymiar”, która jest pierwszą częścią powstającej trylogii, uchylił wszystkim obecnym rąbka tajemnicy o podróżach w czasie i między wymiarami bohaterów swojej powieści. Kamil Kozieł jest osobą związaną z lokalnymi mediami oraz promocją. Lekkością opowiadania zaciekawił zgromadzonych słuchaczy, mówiąc o swoich latach szkolnych, w których z literaturą a szczególnie z lekturami niekoniecznie było mu po drodze oraz o początkach swojej pracy pisarskiej i co należy zrobić aby wydać książkę.

#challenge z…
22 września gościliśmy pana Kazimierza Szymeczko, autora wielu książek dla dzieci i młodzieży o tematyce przygodowej, fantasy ale również historycznej. Pan Kazimierz może się pochwalić ponad dwudziestoma samodzielnymi publikacjami, nie licząc pojedynczych opowiadań wchodzących w skład antologii. Jest autorem książek takich jak: „A to historia! Opowiadania z dziejów Polski”, „Czworo i kości”, „Gołąbek niepokoju”, „Tajemnica jednej nocy” czy „Tetrus”. Autor podczas spotkania bardzo opowiadał o pasji pisani, o debiucie literackim, warsztacie i przygotowaniach do pracy nad książką. Jak sam mówił, stara się pisać tak żeby czytelnikom i sobie sprawić jak najwięcej przyjemności, bez względu na powagę tematu ma być lekko, zrozumiale i z poczuciem humoru. Uczestnicy spotkania zadali pisarzowi mnóstwo pytań na temat książek, zawodu pisarza jak i życia osobistego. Chcieli wiedzieć dlaczego ich gość pisze książki, skąd czerpie pomysły do swoich opowieści, jakie są jego zainteresowania i plany na przyszłość, czy umie mówić po śląsku. Nasz gość na każde pytanie udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Zachęcał również do czytania, pisania i odważnego rozwijania swoich literackich pasji. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas starszych z PSP w Lipsku.

Zrealizowano w ramach projektu #challenge.book – Program „Partnerstwo dla książki”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

23.09.2022 r. – „Apatia,depresja,samookaleczenia,próby samobójcze…czy dotyczy to mnie czy mojego kolegi”-warsztaty psychologiczne z wykwalifikowanym psychologiem i terapeutką – Biancą Beatą Kotoro. W warsztatach uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku. Warsztaty miały na celu przedstawić młodzieży różne formy wyjścia z najtrudniejszych sytuacji, pokazać jak ważne są rozmowy, przyjaźnie i to, że nigdy nie pozostajemy sami, nawet z największym problemem. Warsztaty cieszyły się ogromnym uznaniem, a młodzież uczestniczyła w nich aktywnie, pokazując, że te zagadnienia są dla nich bardzo ważne.

23.09.2022 r. – „Czerwony kapturek – wilk dostanie w skórę” – muzyczny spektakl dla dzieci w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej The Art. Klasyczna bajka w nowej odsłonie zaciekawiła najmłodszych odbiorców sztuki teatralnej. Niespodziewane przygody Czerwonego Kapturka zaskoczyły i rozbawiły wszystkich.

25.09.2022 r. – „Tak pan mówi” –  sztuka teatralna w wykonaniu Amatorskiego Teatru „Otwarte drzwi” z Lipskiego Centrum Kultury. Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Widzowie, którzy pojawili się tego dnia w Lipskim Centrum Kultury zostali obdarzeni dawką dobrego humoru i rozrywki. Zabawy było co niemiara i morał, że zawsze najważniejsza jest prawdziwa miłość. Grupa teatralna „Otwarte drzwi” obchodziła 5 – lecie swojej działalności. Życzymy im dalszych sukcesów i tak owocnej pracy twórczej, która cieszy mieszkańców Lipska – jak do tej pory!