XVI Lipskie Spotkania z Książką

W dniach 17 – 28 września br Lipskie Centrum Kultury wspólnie z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Lipsku zorganizowało XVI Lipskie Spotkania z Książką. Jest to na stałe wpisana w kalendarz wydarzeń cykliczna impreza promująca książkę, czytelnictwo oraz lipską placówkę.

Jak co roku zorganizowano wiele wydarzeń o charakterze kulturalno – edukacyjnym skierowanych zarówno do obecnych jak i potencjalnych czytelników. W bieżącym roku oferta ta skierowana była głównie do młodego odbiorcy, tak by jak najbardziej zachęcić dzieci i młodzież do sięgania po książki.

W ramach programu Lipskich Spotkań z Książką jako pierwsze odbyło się spotkanie z reportażystą, dziennikarzem oraz autorem książek podróżniczych Andrzejem Mellerem pod hasłem „Wietnam słodko- gorzki”. Na spotkaniu podzielił się z uczestnikami wspomnieniami z trzyletniego pobytu w tym kraju, które wzbogacił wieloma ciekawymi zdjęciami z podróży.

We wtorek 18 września miało miejsce spotkanie czytelnicze „Czytanie łączy pokolenia”, podczas którego dzieci wspólnie z osobami dorosłymi czytały fragmenty swoich ulubionych książek.

Wieczór następnego dnia zarezerwowany został na „Bajkowe nocowanki” – imprezę podczas której w bajkowo- wieczorowej scenerii czytane były bajki, wierszyki i opowiadania dzieciom.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci były warsztaty literacko -plastyczne z Zofią Stanecką – autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz Danielem de Latour – ilustratorem. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z twórczością pisarki, poznały pracę ilustratora, prześledziły drogę jaką musi pokonać książka nim trafi w ręce czytelnika. Efektem końcowym były mini książeczki samodzielnie przygotowane przez dzieci.

Ciekawe warsztaty czytelnicze pod hasłem „ Zalajkuj czytanie” przeprowadziła dla uczniów z lipskiego gimnazjum Pani Ewa Pachniak z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu. W ramach ćwiczeń uczniowie poznali różne metody pracy z książką, m.in. sleeveface. Natomiast lipskie przedszkolaki świetnie bawiły się na spotkaniu autorskim z Panem Poetą, piszącym książeczki dla dzieci. Ten prawie dwu metrowy pisarz świetnie ze swoimi maskotkami – postaciami z bajek nawiązał kontakt z dziećmi. Czytanie książek, wspólna zabawa sprawiła ze spotkanie minęło w miłej atmosferze.

Następnym działaniem było spotkanie z Pawłem Beręsewiczem – autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży w tym serii o rodzinie Ciumków. Forma spotkania zaskoczyła przybyłe dzieci, ponieważ odbyło się ono w formie wywiadu z zaproszonym na scenę dzieckiem. W czwartek 27 września o godzinie 17.00 Teatr Kultureska z Krakowa zaprezentował na lipskiej scenie spektakl dla dzieci Zielony Kopciuszek. Ta słynna adaptacja baśni J.CH. Andersena tym razem zawierała także treści ekologiczne, które aktorzy sprytnie przemycili w inscenizacji. Piękna muzyka, śpiew aktorów na żywo, kolorowe stroje i gra świateł sprawiły, że spektakl bardzo podobał się zarówno dzieciom jak i ich opiekunom.

Ostatnim elementem programu było spotkanie z Panią Joanną Fabicką – pisarką dla młodzieży i dorosłych, autorką popularnego cyklu o przygodach Rudolfa. Autorka bardzo szczerze rozmawiała o swoich bohaterach z młodzieżą, często nawiązując w rozmowie do swoich osobistych przeżyć.

Na realizację XVI Lipskich Spotkań z Książką Lipskie Centrum Kultury pozyskało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

17 września „Wietnam słodko – gorzki” spotkanie z Andrzejem Mellerem

18 września „Czytanie łączy pokolenia”

19 września „Bajkowe nocowanie”

20 września „Narodziny książki – od pisarza do czytelnika” – warsztaty literacko – plastyczne z Zofią Stanecką

21 września „Zalajkuj czytanie” warsztaty z panią Ewą Pachniak

24 września „Pan Poeta Show” – spotkanie z pisarzem dla dzieci

25 września „Nie tylko Ciumkowie” spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

26 września „Biblioteka moich marzeń” tworzenie makiety – zajęcia plastyczne z panią Klaudią Kozak

27 września „Zielony Kopciuszek” spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Teatru Kultureska z Krakowa

28 września „Szalone życie Rudolfa i innych bohaterów powieści dla młodzieży” spotkanie autorskie z Joanną Fabicką