Wernisaż prac artystycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipsku

W piątek,  4 lipca 2025 roku, Galeria Piaskowiec i Sala Wystawiennicza w Lipskim Centrum Kultury wypełniły się kolorami i emocjami. Wszystko za sprawą wernisażu prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipsku, który odbył się pod hasłem „Wytrwałość, Talent, Zapał”. I nie była to tylko nazwa wydarzenia – te trzy słowa idealnie oddały ducha całej uroczystości.

Podczas wydarzenia panowała wyjątkowa atmosfera – pełna radości, dumy i serdeczności. Na wernisażu byli obecni przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i instytucji: Starosta Lipski – Jakub Ochyński, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Lipskiego – Weronika Szumlak, Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko – Jacek Wielorański, a także Anita Wójcik – Kierownik WTZ w Lipsku oraz Magdalena Gozdur – Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” im. św. Brata Alberta. Na wydarzenie licznie przybyli również dyrektorzy i kierownicy jednostek lipskich, uczestnicy warsztatów z rodzinami oraz mieszkańcy Lipska.

Na wystawie zaprezentowano prace powstałe w sześciu pracowniach terapeutycznych. Każdy z uczestników pokazał nie tylko swoje umiejętności, ale przede wszystkim ogromną pasję, zaangażowanie i radość tworzenia. Prace przyciągały uwagę nie tylko techniką, ale i emocją, jaka z nich emanowała. Ich autorzy to prawdziwi artyści: Paweł Michalczyk, Ewa Brzozowska, Michał Kowalski, Mariusz Krupa, Anna Oleksiak, Magdalena Sternik, Mariusz Urbanek, Marzena Rogala, Piotr Pałka †, Ewa Mularska, Łukasz Rudolf, Justyna Szwaja, Katarzyna Lasek, Jarosław Gozdur, Tomasz Kąkol, Ewelina Kozieł, Justyna Gawlik, Damian Mokrzycki, Ewelina Sapała, Katarzyna Kramek, Bartłomiej Jóźwiak, Cezary Grzeszczyk, Dawid Lasota, Anna Sendrowska, Marzena Marynowska, Błażej Krupa, Piotr Stępień, Paweł Sońta, Katarzyna Czerwonka, Paweł Kowalczyk i Marian Mścichecki.

Wernisaż był również okazją do uhonorowania dwudziestoletniego dorobku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipsku, które nie tylko wspierają uczestników w ich codziennej rehabilitacji społecznej, ale też inspirują do działania i wiary we własne możliwości. To miejsce, gdzie każdego dnia tworzy się przestrzeń do rozwoju, przyjaźni i wzajemnego zrozumienia.

Nie zabrakło też wzruszeń – zarówno wśród twórców, jak i gości. Wystawa poruszyła serca wszystkich obecnych, pokazując, że sztuka naprawdę łączy ludzi i przekracza wszelkie bariery.

To wydarzenie nie tylko zaprezentowało talenty lokalnych artystów, ale również wzmocniło więzi społeczne i poczucie wspólnoty. Wernisaż „Wytrwałość, Talent, Zapał” na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników jako święto radości, wytrwałości i ludzkiego potencjału.

Dziękujemy, że byliście z nami!