W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Lipskie Centrum Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w dniach 8-15 maja zorganizowała szereg wydarzeń promujących książkę, czytelnictwo oraz bibliotekę jako miejsce przyjazne i inspirujące.
Zajęcia „Maluchy na poduchy”
Obchody rozpoczęliśmy w środę 8 maja w Filii Bibliotecznej w Długowoli, gdzie obyły się zajęcia czytelnicze „Maluchy na poduchy”. Podczas zajęć 3 i 4 – latki z przedszkola w Długowoli uczestniczyły we wspaniałej zabawie czytając bajki i rysując ilustracje do nich. Czytelniczo – plastyczna aktywność przyniosła wiele radości a zarazem nauki uczestnikom. Dziękujemy za wspólną zabawę.
„Warsztaty z pisania haiku”
9 maja odwiedził nas Daniel Odija, prozaik, autor słuchowisk, sztuk teatralnych i scenarzysta komiksowy. Pan Daniel poprowadził warsztaty na temat pisania haiku, czyli japońskiej formy poetyckiej w postaci krótkiego wiersza, składającego się zazwyczaj z trzech wersów. Dwie grupy uczestniczące w zajęciach, klasa V i VI z PSP w Lipsku miała możliwość na wstępie usłyszeć kilka słów o autorze oraz jego twórczości. Następnie uczestnicy próbowali swoich sił w tworzeniu HAIKU, które jest doskonałym narzędziem do ćwiczeń literackich. Młodzi twórcy w pierwszym etapie tworzyli haiku z gotowych już słów, następnie komponowali własne formy. Podczas prezentacji nowo powstałych utworów ujawniły się liczne talenty.
Warsztaty przebiegły w bardzo przyjaznej i twórczej atmosferze za co dziękujemy zarówno panu Danielowi jak i uczestnikom warsztatów.
Wernisaż wystawy Jana Marka Celucha
W dniu 9 maja 2024 r. w Lipskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy Jana Marka Celucha – artysty rzeźbiarza, lokalnego twórcy, związanego z Ziemią Lipską, który mieszka i pracuje w Boiskach Kolonii w dolinie Wisły. Tam w jego pracowni powstają prawdziwe dzieła sztuki: rzeźby figuralne, płaskorzeźby, sceny rodzajowe, ale przedmioty użytku codziennego i meble. W piątkowy wieczór wszyscy przybyli mogli uczestniczyć w podróży do świata sztuki przez piękno rzeźby – przewodnikiem był sam artysta. Podstawowym materiałem rzeźbiarskim, którym posługuje się w swojej pracowni jest drewno – to ono daje artyście możliwość wyrażania siebie poprzez tak różnorodne formy. Wystawa odzwierciedla ogromy dorobek artystyczny artysty, niezwykły kunszt i wrażliwość sztukę.
Konkursu „Najaktywniejszy czytelnik 2023 roku”
10 maja o godz. 17.00 naszych młodszych czytelników zaprosiliśmy na podsumowanie konkursu „Najaktywniejszy czytelnik 2023 roku”, podczas którego wręczyliśmy laureatom tegorocznej edycji dyplomy i nagrody książkowe. Wśród najlepszych czytelników naszej placówki – biblioteki głównej i filii bibliotecznej znaleźli się: Julia Dziewisz, Julia Rogala, Iga Sokół, Aleksander Mazurek, Natalia Compa, Jakub Łojek, Lila Rachoń, Stefan Rachoń, Bartosz Spyt, Kacper Spyt, Anna Lichota, Iga Nobis, Tymon Nobis, Dawid Bukała, Marcel Bukała, Filip Pastuszkiewicz, Selena Pałka, Klara Szymczyk, Nikola Gołofit, Aleksandra Gołofit, Lena Góralska, Kaja Rogoś, Joanna Grządzielewska, Natalia Mosek i Julia Sobkiewicz.
Serdecznie gratulujemy, cieszymy się, że najmłodsi czytelnicy są tak aktywni, dziękujemy rodzicom za wpajanie swoim pociechom potrzeby sięgania po książkę i odwiedzania biblioteki.
Spektakl ”Przygoda w bibliotece”
W poniedziałek 13 maja odbyła się premiera spektaklu ”Przygoda w bibliotece” w wykonaniu grupy teatralnej ”Dzień za Dniem” z LCK. Spektakl ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz zachęcenie do dbania o książki. Lipska scena na potrzeby przedstawienia zmieniła się w bibliotekę, gdzie wśród regałów zagubiły się bajkowe postacie m.in. Królowa Śniegu, Kopciuszek czy też Kot w Butach. W odnalezieniu drogi do domu pomagali detektywi, którzy chowając się przed burzą trafili właśnie do biblioteki. Tam dostrzegli, że książki są zniszczone, mają powycinane obrazki a niektóre z nich pozbawione są tekstu. Rozwiązanie zagadki okazało się proste, wystarczy czytać książki, a ich bohaterowie zawsze będą mieli dom. Spektakl w lekki i przyjemny sposób przeniósł widzów w bajkowo – biblioteczny klimat, ucząc szacunku do książki. Młodzi aktorzy w podziękowaniu za występ otrzymali moc oklasków od widzów. Na spektakl zaproszeni zostali uczniowie klas I-III z PSP w Lipski, uczniowie SOS-W w Hucie oraz grupy sześciolatków z przedszkola w Lipsku.
W spektaklu wystąpili: Joanna Dusza, Zofia Byzdra, Magdalena Rogalińska, Anna Szczodra, Maja Lasota , Maja Lenart, Liliana Winiarska, Nikodem Rożek, Emilia Traczyk, Przemysław Broda, Alan Sawicki, Lena Rolnik, Gabriela Lisowska, Eliza Niebrzydowska, Bartosz Spyt, Kacper Guzowski, Jakub Kapica i Maria Guzowska.
Scenariusz – Piotr Witoń
Reżyseria – Kamila Łepecka
Oprawa muzyczna i światła – Sławomir Ciupiński
Muzykę do spektaklu skomponował Alan Sawicki
Warsztaty „Mój przyjaciel pies”
14 maja odbyło się kolejne wydarzenie to warsztaty pn. „Mój przyjaciel pies”, które dla grup przedszkolnych poprowadziła pani Marta Maj, autorka cyklu książek o przygodach psa Precla. Można powiedzieć, że bohaterem spotkania był wymieniony piesek, który zawładnął serduszkami przedszkolaków. Nasi mali goście posłuchali jednej z książek o przygodach Precla, wzięli udział w quizie na temat psów a co najważniejsze obejrzeli kilka sztuczek, jakie zaprezentował Precel. Dużo dowiedzieli się o psich potrzebach, emocjach, wychowaniu psa i o tym, ze każde zwierzątko to żywa i czująca istota, którą trzeba szanować i dbać o jego potrzeby. Spotkanie upłynęło w pełnej śmiechu i radością atmosferze, a Precel jak prawdziwa gwiazda pięknie pozował do zdjęć.
Dziękujemy Pani Marcie i Panu Mateuszowi z Wydawnictwa MMiP za urocze spotkanie i możliwość poznania Precla.
Konkurs literacki „Mój świat malowany słowem”
W ostatni dzień obchodów Tygodnia Bibliotek 15 maja, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Mój świat malowany słowem”. Celem konkursu było inspirowanie twórczości literackiej wśród dzieci i młodzieży, uczestniczenie w procesie twórczego rozwoju dziecięcej wyobraźni oraz umożliwienie prezentacji własnego dorobku. Do konkursu można było zgłosić opowiadanie bajkę lub wiersz, a opisywanym światem mogła być rodzina, szkoła, przyjaciele, koledzy lub nawet …kosmos. Nadesłane prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV- VI szkoły podstawowe, klasy VII- VIII szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe. Łącznie wpłynęło 16 prac, które oceniało powołane przez organizatora jury w składzie: pani Lucyna Stępnikowska, nauczyciel języka polskiego oraz pan Kamil Kozieł początkujący pisarz. Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca oraz wyróżnienia:
W kategorii wiekowej klasy IV – VI laureatkami zostały: Ewa Bajkowska z PSP w Krępie Kościelnej, Natalia Styczeń z PSP w Krępie Kościelnej, Maja Lenart z PSP w Lipsku. Wyróżnienia I stopnia otrzymali : Mikołaj Zieliński z PSP w Krępie Kościelnej i Zuzanna Borkowska z PSP w Krępie Kościelnej.
Komisja wyróżniła również: Maję Styczeń z PSP w Krępie Kościelnej, Kingę Duszę z PSP w Krępie Kościelnej, Kacpra Bińka z PSP w Krępie Kościelnej oraz Anna Szczodra z PSP w Krępie Kościelnej.
W kategoria klas VII – VIII laureatkami zostały Nadia Madejska z PSP w Lipsku i Zuzanna Fundowicz z PSP w Lipsku.
Wyróżnienia otrzymały Wiktoria Gniazdowska z MOS w Solcu nad Wisłą i Anna Górz z PSP w Woli Soleckiej.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Zajęcia literacko-plastyczne „Podaj swojego bohatera do wybranej bajki”
Również 15 maja w godzinach dopołudniowych Filia Biblioteczna w Długowoli zaprosiła przedszkolaków z Długowoli na zajęcia literacko-plastyczne „Podaj swojego bohatera do wybranej bajki”. Grupa „Motylki” z dużym zaangażowaniem wysłuchała czytane bajki. Największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki sensoryczne z miękkim filcem. Małym miłośnikom czytania najbardziej spodobała się książeczka Pojazdy oraz Zwierzęta. Grupa „Biedronki” wspólną zabawę zaczęła od wysłuchania „Pierwszej przygody kotki Zuzi”. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterki, przeżywały wiele radości, zachwytu a nawet lęku. Bawiły się wyśmienicie. Następnie mali uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczne. Każde dziecko narysowało swojego bohatera, który mógłby wystąpić w czytanej bajce. Wykonane prace wyeksponowano w miejscowym przedszkolu. Każde dziecko biorące udział w tym wydarzeniu otrzymało słodką niespodziankę.