Narodowe Święto Niepodległości – relacja

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. Przypomina ono nie tylko o przełomowych dla Polski wydarzeniach, ale i setkach odważnych ludzi, którym przyświecał jeden cel – wolna Polska.
W dniu 11 listopada 2022 roku, w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się w Lipsku uroczystości związane z obchodami tego święta. Na zaproszenie władz samorządowych miasta licznie odpowiedziały delegacje pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Lipska i okolic. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed Lipskim Centrum Kultury , by wspólnie wyruszyć w asyście Orkiestry Dętej Sienno do lipskiego kościoła na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny.
W samo południe zebrani przeszli na cmentarz parafialny. Tam odbyła się główna część uroczystości patriotycznej, która rozpoczęła się odegraniem i odśpiewaniem narodowego hymnu Polski. Był apel pamięci, a także złożenie kwiatów i zapaleni zniczy przez zgromadzone delegacje na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim, oddając hołd poległym i zmarłym, którzy swoim życiem i działalnością przyczynili się do umocnienia naszej niepodległości. Potem wszyscy przemaszerowali pod Kamień Pamięci Powstańców Listopadowych oddając cześć kolejnym bohaterom.
Druga część uroczystości odbyła się w Lipskim Centrum Kultury, rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko Jacka Wielorańskiego, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak wielką wartością narodu była odzyskana 104 lata temu niepodległość, przypominająca jednocześnie, iż nie jest ona dana raz na zawsze, dlatego każdego dnia należy ją cenić i pielęgnować.
Następnie odbył się uroczysty koncert „Polacy mają w sobie instynkt wolności” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. G. Bema w Lipsku. Młodzi artyści zaprezentowali niezwykłą żywą lekcję historii w atmosferze refleksji, wzruszeń ale również radości, budzącą poczucie przynależności narodowej.
Na zakończenie uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Lipsku odbył się wernisaż ”Przerwana pasja” poświęcony pamięci Jana Skrzypczyńskiego – lipskiego artysty. Wernisaż zgromadził bardzo liczne grono sympatyków twórczości mistrza naszej małej Ojczyzny – artysty , fotografa, dokumentalisty, rzeźbiarza, długoletniego instruktora lipskiego domu kultury. Rok temu oddał dłuto i aparat Panu Bogu i Jego Aniołom, pozostał w naszych sercach i pamięci. Co najważniejsze pozostawił po sobie bezcenne dzieła, które są świadectwem wielkiego przywiązania do swojego miasta, regionu, a także ludzi. Pozostawił dzieła, które z największą starannością należy pielęgnować i upowszechniać dla przyszłych pokoleń.