Narodowe czytanie – Ballady i romanse Adama Mickiewicza

Lipskie Centrum Kultury już po raz jedenasty włącza się w obchody akcji Narodowego Czytania. W tej edycji zapraszamy do wspólnego czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Narodowe Czytanie –to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 przez prezydencką parę.
Jak co roku Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”

Narodowe czytanie odbędzie się 3 września o godz. 10.00 na rynku miasta. Zapraszamy wszystkich mieszkańców aby pojawili się z własnymi egzemplarzami „Ballad i romansów” – będzie możliwość ostemplowania książek okolicznościową pieczęcią.