Dni Lipska 2023 (sobota) – relacja

19 sierpnia 2023 roku rozpoczęły się XXVI Dni Lipska pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Święto naszego miasta rozpoczęło się na sportowo. Po raz trzeci odbył się w Lipsku Legia MTB Maraton. Ścigano się na 4 dystansach, najdłuższy miał 41,4km. Start i meta znajdowały się na stadionie miejskim. Trasa prowadziła głównie przez las między Lipskiem a Słuszczynem i nie była to łatwa przeprawa, zwracając uwagę na warunki atmosferyczne. Pomimo to,w tym sportowym wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku z Lipska i okolic – co świadczy o sportowym duchu naszych mieszkańców! Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i pucharami.

Artystyczno – kulturalną część Dni Lipska rozpoczęliśmy wieczorem. Dla licznie przybyłych do Kościoła pw. Świętej Trójcy gości odbył się piękny koncert słowno – muzyczny w wykonaniu Anny Seniuk – recytacja, Roberta Grudnia – organy, Mirosława Kozuba – wiolonczela i Oleha Kleizuna – klarnet. Koncert jest projektem pamięci, w związku z rocznicą 550 – lecia urodzin wielkiego polskiego astronoma. Motywem przewodnim koncertu był obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, jaki powstał w 1873 roku. Taki też był tytuł koncertu. Był to wieczór pełen poruszających wyobraźnię emocji, poprzez piękne dźwięki klarnetu i wiolonczeli oraz mistrzowską muzykę organową, która pobudzała zmysły zbliżając odbiorcę do sztuki. Równie miłe wrażenia dawały słowa przekazane przez wspaniałą i lubianą aktorkę. Wykonany z niezwykłą wirtuozerią koncert dostarczył wszystkim wielu wzruszeń, których brak nam w zwykłej codzienności.

Wieczór 19 sierpnia obfitował w sztukę na wielu płaszczyznach, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Artystycznym zwieńczeniem dnia był wernisaż malarstwa i grafiki komputerowej pt: „Odcienie dorastania”. Młoda artystka z Warszawy – Alicja Pałka zaprezentowała licznie zgromadzonym odbiorcom swoją wewnętrzną podróż i proces zdobywania doświadczeń twórczych. Zaprezentowane na wystawie prace są zręcznym połączeniem tradycyjnych jak i nowoczesnych technik, podkreślając zarówno indywidualny rozwój artystki, jak i zdolność do adaptacji w dynamicznym świecie sztuki. Wystawę, na którą serdecznie zapraszamy, będzie można zobaczyć jeszcze do połowy października.