„Bo to Polska właśnie” – koncert /relacja/

17 września w sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury odbył się koncert „Bo to Polska właśnie” w wykonaniu Zespołu Wokalno – Aktorskiego SONANTO.

Była to muzyczna podróż przez dzieje naszego kraju w poszukiwaniu śladów polskich symboli narodowych – polskiego godła, barw, hymnu czy dewizy. Prezentowane utwory nawiązywały do ważnych wydarzeń polskiej historii, które wywarły piętno także na polskiej symbolice narodowej. Publiczność usłyszała m.in. „Polonez III Maja”, „Czarną Sukienkę”, pieśni walczących o niepodległość polskich legionistów, czy ułanów bijących wroga w trakcie wojny polsko bolszewickiej 1920 r. Pojawiły się również odniesienia do czasów stosunkowo niedawnych – epopei „Solidarności” i wolnej Polski. Całość programu przeplatała narracja konferansjerska Pawła Krasowskiego, przedstawiająca symbolikę narodową, genezę powstania poszczególnych symboli i ich ewaluacja na przestrzeni dziejów, czym dla narodu jest flaga, hymn, czy barwy biało – czerwone.

W programie artyści przekazali zgromadzonej publiczności cały wachlarz emocji od nostalgicznych pieśni do porywającego wykonania utworu Jana Pietrzaka „Żeby Polska, była Polską, upamiętniając polską symbolikę narodową – dla wszystkich była to poruszającą lekcja historii.

Wielkie gratulacje dla wspaniałych artystów zespołu SONANTO, po raz kolejny mogliśmy brać udział w przepięknym widowisku słowno-muzycznym.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Jaki znak Twój?- polskie symbole narodowe”. Dofinansowane ze środków Biura Niepodległa w ramach programu dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.