11 listopada, w całej Polsce, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W tym roku uroczystości w Lipsku przybrały szczególny wymiar, gromadząc wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz samorządowych.
Obchody rozpoczęły się od zbiórki delegacji pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańców Lipska i okolic przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lipsku. Nastąpił przemarsz w asyście Orkiestry Dętej Sienno do lipskiego kościoła na uroczystą mszę św. w intencji ojczyzny.
Po mszy zebrani udali się na cmentarz parafialny. Wygłoszono apel pamięci, po czym zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, oddając hołd poległym i zmarłym, którzy swoim życiem i działalnością przyczynili się do umocnienia naszej niepodległości. Następnie wszyscy przemaszerowali pod Kamień Pamięci Powstańców Listopadowych, oddając cześć bohaterom.
Druga część uroczystości odbyła się w Lipskim Centrum Kultury, a rozpoczął ją okolicznościowym przemówieniem Starosta Lipski – Jerzy Pasek. Radna Powiatu Lipskiego – Maria Węgrzecka odczytała list Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W części artystycznej wydarzenia zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Siennie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Powiślaki” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipsku. Koncert zatytułowany „Dla Niepodległej” dodał obchodom wyjątkowego charakteru, zapewniając czas refleksji. Był to szczególny sposób uczczenia naszej wolności – poprzez muzykę i śpiew – wyrażający emocje, które słowami trudno opisać.
Wydarzeniu towarzyszyły dwie okolicznościowe wystawy. Jedna pochodziła ze zbiorów IPN delegatura w Radomiu pt. „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa prezentowała najwybitniejsze sylwetki „Ojców Niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego w kontekście wydarzeń z lat 1918-1923 wpływających na odrodzenie Polski.
Druga wystawa ze zbiorów IPN oddział w Lublinie pn. „Józef Piłsudski” została poświęconą jednej z najważniejszych postaci naszej historii – Józefowi Piłsudskiemu.