232 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 30-lecia Reaktywowania ZS „Strzelec” OS-W na Ziemi Lipskiej 2-3 maja 2023

Piknik wojskowy czy gala z występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, tak będą wyglądały tegoroczne obchody uroczystości z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 30-lecia reaktywowania Związku Strzeleckiego „Strzelec” na ziemi lipskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicepremier – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – minister Jan Józef Kasprzyk

Z radością informujemy, że główne obchody związane z 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 30-leciem reaktywowania Związku Strzeleckiego „Strzelec” odbędą się 2 i 3 maja. To wyjątkowe wydarzenie, które połączy zarówno tradycję, jak i współczesność, skupiając strzelców, mieszkańców Lipska i okolic oraz miłośników historii i wojskowości. Organizatorami obchodów są Starostwo Powiatowe w Lipsku, Miasto i Gmina Lipsko oraz Jednostka Strzelecka nr 1005 w Lipsku im. płk Dionizego Czachowskiego. Rozpoczęcie obchodów zaplanowane jest na 2 maja o godzinie 6:00, gdy odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt na „Skwerze Niepodległości” w Lipsku. Następnie o godzinie 9:00 rozpoczną się zawody strzeleckie na strzelnicy w Solcu nad Wisłą pod nazwą „Memoriał im. insp. ZS Tadeusza Pękały” w ten sposób strzelcy chcą oddać hołd wieloletniemu dowódcy i pedagogowi. Zawody te będą miały podobną formułę co cyklicznie organizowane przez lipskiego strzelca zawody „10 Strzałów ku Chwale Ojczyzny”. W ramach obchodów 30-lecia reaktywowania Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej o godzinie 17:00 rozpocznie się gala w Lipskim Centrum Kultury. Podczas tej uroczystości po części oficjalnej odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, co stanowi niezwykłą atrakcję dla mieszkańców i gości Lipska. Organizatorzy serdecznie zapraszają zarówno byłych, jak i obecnych strzelców oraz wszystkich, dla których Lipski Strzelec jest bliski sercu. Drugiego dnia uroczystości, 3 maja, o godzinie 11:30 odbędzie się zbiórka przed lipskim cmentarzem., po czym pododdziały przejdą pod „Krzyż Katyński” i „Tablicę Strzelecką”, gdzie oddadzą honory. W tym miejscu odbędzie się także przyrzeczenie strzeleckie. Następnie uczestnicy Uroczystości przejdą na mszę świętą w intencji ojczyzny i strzelców, podczas której wystąpią znani artyści: Jakub Gąska – tenor, Robert Grudzień – organy. O godz. 13.15 na lipskim rynku rozpocznie się piknik wojskowy, jakiego jeszcze w „Południowej Bramie Mazowsza” nie było – piknik wojskowy „MY… STRZELECKA GROMADA” w Lipsku z okazji Święta Konstytucji 3 Maja!

Podczas pikniku będzie można zobaczyć czołg LEOPARD, wóz opancerzony MRAP, pojazd POPRAD, wyrzutnię PIORUN oraz stanowiska promocyjne z udziałem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, 6 Brygady Obrony Terytorialnej oraz 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, gdzie żołnierze zawodowi zaprezentują swoje wyposażenie indywidualne i zespołowe. Będzie także stanowisko Wojskowego Centrum Rekrutacji w Radomiu, gdzie każdy uczestnik będzie mógł dowiedzieć się, jak wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Ponadto, strzelcy podczas pikniku przygotowali stanowiska promocyjne, na których będzie można zapoznać się z bronią i wyposażeniem lipskiego strzelca, posłuchać strzeleckich i wojskowych piosenek oraz obejrzeć archiwalne zdjęcia i filmy z 30 lat działalności strzelca. Na pikniku pojawią się także przedstawiciele służb mundurowych, w tym straży i policji, którzy zaprezentują swoje wyposażenie. Nie tylko militaria będą głównymi atrakcjami pikniku, ale także smaczna żołnierska grochówka, którą będzie można skosztować.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania. Dołącz do nas, aby spędzić niezapomniany dzień w otoczeniu wojskowej atmosfery i poznać bliżej wyposażenie oraz działalność strzelca!