60-lecie działalności Domu Kultury w Lipsku

„60 lat minęło jak jeden dzień”
Diamentowa Gala Jubileuszowa 60-lecia działalności Domu Kultury w Lipsku

Parafraza początku znanego skądinąd tekstu piosenki z popularnego niegdyś serialu zdaje się ujmować w sedno wydźwięk uroczystej gali, która odbyła się 25 września w ramach jubileuszu działalności Domu Kultury w Lipsku. Kto by pomyślał, że upłynęło już tyle czasu?

Jakby w ciągu jednego minionego dnia zachowały się w pamięci twarze i wydarzenia, które były i są związane z poczuciem kreowania działań twórczych, służących krzewieniu i podtrzymywaniu kultury w każdej dziedzinie.
Wszystko, co tu było, co jest, i co będzie, ma służyć zaspokojeniu zwykłej ludzkiej potrzeby, jaką jest rozrywka. To misja, która ciągle jest realizowana i rozwijana, a potwierdza to przesłanie uroczystej gali.

Tegoroczny jubileusz miał dostojny, a jednocześnie współczesny charakter, urozmaicony ruchomą wizualizacją diamentu i otoczką splendoru wyczuwalną z każdego kąta. Dostojność uroczystości można było zauważyć już przy samym wejściu, gdzie przybyłych gości witali szczudlarze, wręczając im różyczki. Czerwony dywan, okolicznościowa wystawa i foldery ze zdjęciami prezentującymi działania twórcze domu kultury na przestrzeni sześciu dekad, to tylko niektóre z atrakcji, które dodawały świetności wydarzeniu.

Część oficjalną gali otworzyła Izabela Ronduda – Dyrektor placówki, która przywitała gości w uroczystym stylu, podtrzymując aurę imprezy. Z okazji uroczystego jubileuszu list gratulacyjny z życzeniami dla placówki skierował Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który na wstępie został odczytany.

Gratulacjom i słowom uznania nie było końca. Wręczyli je między innymi:
Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko Jacek Wielorański z Przewodniczącym Rady Miejskiej Marcinem Lenartem i sekretarzem Arturem Dygasem wraz z czekiem okolicznościowym o wartości 5 500 zł, Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk, Starosta Lipski Sławomir Śmieciuch i Przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego Józef Sosnowski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jan Rejczak przekazał dyplom uznania przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Tomasz Krzyczkowski i Komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP RP Jan Cyran, Prezes Zarządu ZUK w Lipsku sp. z o.o. Ryszard Skwarek wraz z czekiem okolicznościowym o wartości 5 000 zł, Dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki w Rzeczniowie Krystyna Wójtowicz, która przekazała również list gratulacyjny od Wójta Gminy Rzeczniów, Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska oraz Elżbieta Nowakowska, długoletni współpracownicy naszej instytucji i nieocenieni jurorzy wielu konkursów i festiwali Adolf Krzemiński i Marian Popis oraz folklorystka Joanna Tęcza, Zdzisław Furmanek z małżonką reprezentujący Koło Gospodyń Wiejskich z Tymienicy, Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Lipsku Barbara Rutkowska oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lipsku Anna Sajór.

Ponadto list gratulacyjny skierowała również Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek, a życzenia i gratulacje zostały przekazane od Dyrekcji placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Lipsko.

Część oficjalną wydarzenia prowadziła Klaudia Małek, a głosu zza kulis użyczył Radosław Jachym.

Część artystyczna jubileuszu

Jubileuszowa gala diamentowej rocznicy domu kultury w Lipsku była okazją do przywołania sentymentu i wywołania zadumy, ale nie tylko. Z częścią artystyczną pod nazwą „Tylko tu w cudownym miejscu…wspomnień czar” przyszedł czas na kolejne emocje. Nie zabrakło momentów do wzruszeń jak i wspomnienia lokalnych artystów, czy znakomitych gości tworzących szerokie spektrum kultury wysokiej. Nie zabrakło też miejsca – samego w sobie. Od tego zaczęła się nostalgiczna wędrówka poprzez wizualizację wyglądu budynku domu kultury na przestrzeni lat. Zobaczyliśmy kobietę, która dorastała „z kulturą w tle”. Czasy się zmieniały, zmieniał się ustrój, moda, ale miejsce – choć o innym wyglądzie – zawsze w naszej pamięci jest takie samo; ważne, takie do którego po prostu się wraca.

Nie sposób określić poziomu artystycznego samych występów. Każdy zawierał w sobie pierwiastek lipskiego domu kultury, takie „mrugnięcie okiem” względem chwil, z którymi wiele osób może się utożsamić. Były elementy humorystyczne z pełną interakcją publiczności. Na scenie wystąpiła cała plejada cudownych głosów i niezwykłych talentów tanecznych, instrumentalnych oraz teatralnych. Godne podkreślenia jest, że wszyscy skradli serca zgromadzonej publiczności.

Wieść niesie, że z sentymentem będą przywoływane te chwile.

Część artystyczną uświetnili swoimi występami:

Klaudia Małek, wychowanki Studia Piosenki Talent z LCK: Natalia Korczak, Angelika Kosiór, Jagoda Przepiórka, Zuzanna Kosonowska, Julia Michalska oraz obecnie kształcące swoje umiejętności wokalne : Julia Marek, Maja Wójcicka oraz zespół Fuego.

Aktorzy amatorskiej grupy teatralnej „Otwarte drzwi” – Barbara Adamczyk, Bartek Adamczyk, Magdalena Jabłońska, Małgorzata Jabłońska, Wiktoria Jabłońska, Tadeusz Krupa, Małgorzata Kwiecień, Kamila Łepecka, Magdalena Łepecka, Weronika Machała, Bartek Nowak, Ewa Nowakowska, Marzena Sawicka, Emilka Traczyk, Marzena Traczyk, Waldemar Traczyk z gościnnym udziałem Janiny Gałek.

Taniec flamenco brawurowo wykonała rodowita lipszczanka Łucja Krasińska, natomiast show skrzypcowe na najwyższym poziomie zaprezentowała Kamila Malik.

Całość wydarzenia została przygotowana przez zespół pracowników Lipskiego Centrum Kultury i jego współpracowników.
Scenografia – Ewa Chojnacka
Przygotowanie wokalne – Piotr Markowski
Realizacja dźwięku – Sławomir Ciupiński
Światło – Teofil Gozdur
Scenariusz części artystycznej i wizualizacje – Kamil Kozieł.

Niecodzienne wydarzenie zostanie w naszej pamięci i sercach. Będzie powodem do dumy i inspiracją do dalszego działania. Wykonawcom i współtwórcom składamy gratulacje i najwyższe słowa uznania. Pasja, zaangażowanie i magia talentu splotła Diamentową Galę Jubileuszową w niezwykłą uroczystość.